פציעות כתף
  
המומחיות שלנו
דרכי טיפול
פריקות כתף: לאחר ההחזרה יש לייצב את מפרק הכתף על מנת שהפריקה לא תחזור בשנית. תהליך ההחזרה עצמו מתבצע בהרדמה מקומית, ולעיתים אף ללא הרדמה בכלל, אך זהו לא סופו של הטיפול.
עקב הפריקה הרצועות המחזיקות את עצם הזרוע במקומה מתרופפות, מתארכות ומתנתקות מהעצם ובאם לא ייעשה מאום, הכתף למעשה לא מוחזקת כראוי במקומה, והסבירות לפריקה חוזרת גבוהה ביותר. הדרך למנוע פריקות חוזרות היא על ידי ניתוח ארטרוסקופי שבמהלכו משחזרים את הרצועות ע"י עגינתן בחזרה למכתש ומתיחתן עד לנקודה האופטימלית שבה מפרק הכתף מוחזק במקום המדויק. רק ניתוח שכזה ימנע פריקות חוזרות של מפרק הכתף.

ישנם מקרים חמורים יותר שבמהלך פריקת כתף הרצועה נקרעת לחלוטין, כולל חסר גרמי של הגלנואיד (מכתש), כמו כן במצב  שהספורטאי כבר נותח בעבר לצורך  תיקון וייצוב הכתף ונכשל. באתם מקרים יש צורך בהעברת עצם ורצוע לתיקון הפגם בגלנויד (Latarget operation).

תיקון קרע בשרוול המסובב נעשה בשיטה ארטרוסקופית: מבצעים בין3 ל4 חתכים של 8-10 מ"מ, דרכם נעשות תעלות בעצם או מושתלים עוגנים. העוגנים מחזקים את התפרים, איתם ניתן להדק את הגידים המנותחים בחזרה לעצם.  המכשירים המיוחדים אשרנ בעזרתם ניתן לתקן/ליתפור גידי כתף ללא עוגנים  מיוצר בארץ ב TAG Medical Instruments בקיבוץ געתון.
סיבות שכיחות לפציעות כתף
פציעות כתף מופיעות במגוון רחב של ענפי ספורט ונגרמות הן ממאמץ יתר ושחיקה של הכתף, או מתאונות. שכיחותן של פציעות הכתף נובעות מהמבנה האנטומי של מפרק הכתף – היחס בין ה"תפוח" הכדורי של עצם הזרוע המקרובת ובין ה"צלחת" מכתש השטוח שבו יושב (עצם השכמה) הוא 1:4, הראשון עגול והשני שטוח והמפרק כולו בנוי באופן מאוזן, כלומר, כוח המשיכה פועל נגדו (שלא כמו מפרק הברך שכוח המשיכה מייצבו במקום). כל אלה הופכים את מפרק הכתף לפגיע בקלות.

שחקני כדורסל, כדורעף וטניס חשופים במיוחד לפציעות כתף עקב השימוש הנרחב והרפטטיבי שלהם בזרוע.

אנחנו גם רואים מספר מאוד גבוה שלן פציעות כתף בקרב רוכבי אופניים, בעיקר רכיבת שטח, הנגרמות ברובן מנפילה מהאופניים. גם מרימי משקולות והעוסקים בספורט מגע – ג'ודו, האבקות וכו' – סובלים ממספר גבוה של פציעות כתף.

פציעת הכתף השכיחה ביותר היא פריקה: עצם הזרוע משתחררת ממקומה ונותרת תלויה על רצועות ושרירים. תהליך ההחזרה צריך כמובן להיעשות על ידי רופא.

ENDOSPORT CENTER

© 2014 Center of Endoscopic Excellence in Sport Injury

site by MilkSan