מרכז אנדוספורט

פציעות ברך וקרסול
 
המומחיות שלנו
דרכי טיפול
במקרה של קריעת הרצועה הצולבת הקדמית ישנן שתי דרכי טיפול אפשריות. האחת היא להשתמש בשתל חיצוני מתורם. השנייה היא לקיחה של פיסה מגיד הפיקה של הברך (גיד עבה וחזק) והשתלתו במקום הרצועה שנקרעה. אין מקום לדאגה לפיקה שאיבדה חלק מהגיד שלה - במהלך השנה לאחר הניתוח הגוף ישלים את החסר.

במקרה של שחיקה או קריעה של המיניסקוס ישנן כמה אופציות טיפול. הראשונה היא הוצאה של החלק הקרוע של המיניסקוס, או תפירתו. אופציה נוספת, שיוף משטח העצם על מנת לעודד צמיחה מחודשת של המיניסקוס אפקטיבית רק במידה חלקית מכיוון שהסחוס שנוצר הינו צלקתי, גמיש פחות מהסחוס המקורי ואורך חייו מוגבל. לפגיעות בהיקף קטן יותר ניתן לקחת חתיכת עצם וסחוס מאזור בריא בברך והשתלתה באיזור הפגוע. גם כאן ישנה בעיתיות מסויימת, ראשית האיזור ממנו נלקחה החתיכה עלול לסבול מהנזק ושנית, ישנו קושי ליצור משטח סחוס אחיד שימנע באופן מושלם (וטבעי) את המפגש הישיר בין עצמות מפרק הברך.
סיבות שכיחות לפציעות ברך וקרסול
פציעות ברך וקרסול מופיעות למעשה בכל ענפי הספורט, מקצועני וחובבני כאחד; כל ספורטאי משתמש ברגליו, מפעיל ומאמץ אותן. הברך במיוחד ׳נדונה׳ לבעיות רבות מכיוון שהיא נושאת את משקל הגוף כולו ונמצאת בשימוש רציף. פציעות ברך וקרסול נגרמות משתי סיבות עקריות, האחת היא שימוש יתר של הרגל שמובילה לשחיקה (Over Use) והשניה היא פציעות חדות שנגרמות מחבלה או פציעה במהלך האימון או המשחק.

פציעות כתוצאה משימוש יתר, או שחיקה, נגרמות ממגוון רב של סיבות. כל אחת קשורה לענף הספורט הספציפי בו עוסק הספורטאי, אך רובן ככולן הן תוצאה ישירה של שימוש לא נכון בגוף עצמו כמו אי התאמה של העזרים הנלווים. אצנים למשל, בן אם הם מקצוענים או חובבנים, יפצעו יותר כאשר הם רצים על אספלט מאשר על משטחים רכים שמחזירים פחות זעזועים לרגליים. בחירה בנעליים מותאמות לרגל מאשר בנעלי ריצה גנריות חשובה גם כן. כמו כן, רוכבי אופניים חייבים להקפיד על התאמה וכיוון האופניים למבנה הגוף שלהם. וכהערה כללית, כל אימון המתחיל במאמץ רב ללא חימום מראש מפעיל כוח רב מדי ומוביל לשימוש יתר של הרגליים, או כל איבר אחר. יש לציין שפציעות עקב שימוש יתר שכיחות יותר אצל ספורטאים חובבנים כי בקרב מקצוענים ישנה מודעות גבוהה יותר לאימון נכון ובנייה מתוכננת של סרגל המאמצים.

פציעות הברך הנפוצות ביותר הן קריעה של הרצועה הצולבת הקדמית ושחיקה או קריעה של המיניסקוס, רקמת הסחוס המשמשת כ׳בולם זעזועים׳ של המפרק. הקריעה של הרצועה יכולה להגרם מתנועה מהירה או מוגזמת, ושחיקת המיניסקוס משימוש יתר, שימוש לא נכון או אי התאמה של המאמץ המופעל ליכולת של הספורטאי.

ENDOSPORT CENTER

© 2014 Center of Endoscopic Excellence in Sport Injury

site by MilkSan